NAINEN UUDEN AALLON ELOKUVASSA 8.–9.9.2018

Risto Jarva -seuran neljääkymmentä vuotta juhlitaan syksyllä. Orionissa esitetään teemasarja,  jossa nähdään 1960-luvun lopun suomalaisia elokuvia, joissa naisilla on vahva rooli.

8. – 9. syyskuuta on Orionissa teemaviikonloppu (la-su klo 9 -16), jolloin luvassa on elokuvien lisäksi luentoja, puheenvuoroja ja keskusteluja. Tekijävieraina ovat ainakin Marja-Leena Mikkola, Aulikki Oksanen, Kristiina Halkola, Eero Melasniemi, Eija-Elina Bergholm, Timo Bergholm, Titta Karakorpi-von Martens, Eija Pokkinen, Eila Kaarresalo-Kasari ja Tarja Markus.

Viikonlopun aikana esitetään Mikko Niskasen Lapualaismorsian (1967), Timo Bergholmin Punahilkka (1968) ja Jaakko Pakkasvirran Kesäkapina (1970). Lisäksi nähdään runsaasti lyhytelokuvia (mm. Nainen ja yhteiskunta, Kaupungin vapaus, Eläköön nuoruus, Vanhan valtaus, Ampumarata) sekä katkelmia muista aikakauden elokuvista ja tv-ohjelmista. Tarkempi ohjelma ilmestyy kesän aikana, jolloin tiedotamme lisää. Tapahtuma järjestetään yhteistyössä KAVIn kanssa ja siihen on vapaa pääsy.

Orionin normaaliohjelmistossa nähdään 5.9. Punatukka (1968 – vieraana Tarja Markus), 12.9. Ruusujen aika (1969 – vieraina Tarja Markus ja Titta Karakorpi-von Martens) sekä 19.9. Vihreä leski (1966 – vieraana Eija Pokkinen).